Fizioterapija zajema vse klasične postopke kinezioterapije, aelektroterapije, magnetoterapije, laserske terapije, limfne drenaže, masaže, inhalacije ter specialne metode in tehnike, ki jih izvajajo terapevti s specialnimi znanji. (v nadaljevanju po vzoru https://www.thermana.si/zdravje/terapija)
Kinezioterapija:
- razgibavanje po PN
- pasivne, aktivne asistirane ter aktivne vaje
- vaje za koordinacijo in ravnotežj
- izvajanje vaj z različnimi pripomočki (elastike, žoge, palice
- pasivno raztezanje kontraktut
- postavljanje (na vertkalizacijski mizi, v stojki, v bradlji
- moto-med
- hoja ob pomoči terapevta
Respiratorna fizioterapija
Nujno potrebna je obravnava dihalnih mišic. Zato imamo poleg individualnih dihalnih vaj, tudi vsakodnevne skupinske dihalne vaje na prostem v parku. Velikokrat pa zaradi stanja bolnika uporabljamo inhalacije, položajno drenažo, asistirano izkašljevanje ter vibracijsko masažo prsnega koša.
Elektro in termoterapija
Mišične in živčno-mišične bolezni pogojujejo tudi nastanek degenerativnih sprememb, bolečinskih stanj in motenj v cirkulaciji. Za lajšanje teh težav uporabljamo različne fizikalne terapije.
- Terapija z interferenčnimi tokovi
- Terapija z diadinamskimi tokovi
- Terapija s terapevtskim ultrazvokom
- Magnetoterapija
- Terapija z laserjem
- Tens
- Krioterapija
Mehanoterapija
Za lajšanje prenapetosti v mišicah zaradi prisilne drže, ki je pogosta pri večini naših bolnikov, pa se poslužujemo različnih sprostitvenih tehnik.
- Klasična ročna masažo
- Ročna limfna drenaža
- Mehanska presoterapija
- Terapija miofascialnih prožilnih točk
- Refleksna masaža stopal
- Relaksacijsko masažna miza – REM
Hidroterapija oz. terapija v vodi
Pri tem posvečamo veliko pozornost plavanju, ki je primerno za vsako obdobje bolezni in stopnjo prizadetosti. Voda omogoča bolniku, da maksimalno uporabi svojo moč in s tem obremeni srčno-žilni sistem. Fizična aktivnost v vodi pa povečuje tudi respiratorno aktivnost. Zadnjih nekaj let uspešno uporabljamo masažno kad, ki je v večji meri namenjena sproščanju napetosti v mišicah ter sklepih, nekaterim bolnikom pa omogoča manjše gibanje, ki ga na suhem ne zmorejo več.